Město a Městský úřad Sezimovo Ústí, Dr.E.Beneše 21, 39101 Sezimovo Ústí | tel.: 381 201 111 | e-mail: posta@sezimovo-usti.cz | IČO: 00 252 859 | datová schránka: h76j9ss
přeskočit hlavní navigaci
novinky úřední deska

Arboreta v Sezimově Ústí

vloženo | 9.2.2017 07:41:34
Tři arboreta by měla pomoci i turistům a všem příchozím, kteří přijeli do Sezimova Ústí na návštěvu a zajímalo by je, jaké stromy tady rostou nebo hledají vzory, podle kterých by mohli sázet.

Máte rádi stromy a keře? U kolika dokážete říci, jak se jmenují? Chcete obohatit své vědomosti, nebo své děti a vnoučata seznámit s dřevinami, které třeba ještě vůbec neznají? Pak navštivte Sezimovo Ústí II! V Sezimově Ústí fungují a plní svou vzdělávací funkci 3 arboreta. I Vy je nyní můžete navštívit, ať už sami nebo se svými dětmi či vnoučaty.

Co to vlastně arboretum je?

Arboretum je vybraná parková plocha s popisem zajímavých stromů a keřů, které se na ní nacházejí. Od dřevin běžných a obecně známých až po vzácné a veřejnosti téměř nebo úplně neznámé. Arboretum podává informace o tom, jak se jednotlivé stromy a keře jmenují, z jaké země nebo kontinentu se k nám dostaly (odkud pocházejí) nebo zda jsou jedovaté, slouží tedy především jako zdroj informací ke vzdělání nebo ke svému potěšení. Na okrajích u chodníku každého arboreta je umístěna informační tabule, čitelná z chodníku, která informuje o jednotlivých dřevinách viditelných z místa před tabulí.

Na tabuli je zobrazena:

  • mapa prostoru pro orientaci,
  • pomocí symbolů s čísly umístění jednotlivých dřevin v arboretu,
  • informační tabulka s identifikačními údaji o dřevinách v arboretu,
  • fotografie vybraných dřevin.

Arboreta jsou uspořádána tak, aby bylo možné získat veškeré informace o dřevinách bez nutnosti vstupovat do trávníkové plochy. Protože jsou arboreta součástí parku, vedou skrz nebo kolem nich chodníky, z nichž jsou dřeviny rovněž velice dobře pozorovatelné.


 Koho budou arboreta zajímat?

Arboreta by měl uvítat každý, kdo má rád stromy a keře. A rád by se například dozvěděl, jak se jmenuje ta pro něj dosud neznámá dřevina, která má na jaře tak pěkné květy a na podzim tak výrazně zabarvené listy. Je však výbornou možností jak seznámit své děti nebo vnuky s dřevinami, které ještě vůbec neznají. Arboreta by měla pomoci i turistům a všem příchozím, kteří přijeli do Sezimova Ústí na návštěvu a zajímalo by je, jaké stromy tady rostou nebo hledají vzory, podle kterých by mohli sázet pěkná zákoutí i v jiných městech. Sezimovo Ústí má ve svých parcích zajímavé a cenné dřeviny. Borovice hedvábná a černá, smrk omorika, tis červený, borovice kleč nebo blatka, jinan dvoulaločný, opadavý tisovec dvouřadý, jedlovec kanadský, smrk východní. Ne každý z nás je zná. „Tenhle strom vypadá dobře, já ale nevím co to je!?“. V arboretech se nám toto nemůže stát!

Kde je najdete?

Jsou vytvořena na 3 parkových celcích v Sezimově Ústí II:

  • v parku před Hotelem
  • v parku před kinem Spektrum
  • a v parku před hvězdárnou.

 

V příloze je pro snazší orientaci k dispozici zákres umístění arboret do mapy města. Zobrazení jednotlivých tabulí je v příloze rovněž k dispozici ke stažení (2 vyobrazení jako součást tohoto článku, 1 zobrazení samostatně pod článkem).

 

Věříme, že Vás arboreta zaujmou a obdaří novými vědomostmi a příjemnými zážitky!

 

MěÚ v Sezimově Ústí – odd.životního prostředí

 

 

 
úřední hodiny měú
PONDĚLÍ 8:00 - 11:30 | 12:30 - 17:00
ÚTERÝ 13:00 - 15:00
STŘEDA 8:00 - 11:30 | 12:30 - 17:00
ČTVRTEK 13:00 - 15:00
PÁTEK 8:00 - 11:30
kontakty podatelna
telefon: 381 201 111 e-mail: posta@sezimovo-usti.cz datová schránka: h76j9ss
administrace